Badania genetyczne w kierunku atopowego zapalenia skóry w Lublinie

Atopowe zapalenie skóry stanowi uciążliwą dolegliwość, która nieraz trwa przez całe życie. Objawia się suchością i rumieniem skóry, a także silnym świądem. Terapia jest bardzo trudna, a żeby przyniosła najlepsze efekty, warto dokonać specjalistycznej diagnozy. choroba może mieć przyczyny genetyczne i immunologiczne. Diagnostyka uwzględnia określenie wartości czynników prozapalnych (np. przez morfologię krwi), kontrolę poziomu witaminy D3, eliminację czynników drażniących i badanie sekwencji genu FLG.

Badania genetyczne AZS
obrazek prezentujacy

Atopowe zapalenie skóry - jak się objawia?

Przez uciążliwość i widoczność symptomów ciężko je zignorować. Na początku pojawia się bardzo silny świąd, a następnie skóra staje się wysuszona, a czasami pęka. Kolejnymi elementami są zaczerwienienie i rumień. Ostatni z najczęstszych objawów stanowi obecność pęcherzyków lub grudek wypełnionych płynem, czasami też ranek oraz nadżerek. Można się także spotkać z takimi symptomami, jak nietolerancja wełny czy wybranych pokarmów. Zmiany skórne u dorosłych są najczęściej widoczne na całym ciele, u dzieci i nastolatków w zgięciach stawowych.

Kto powinien wykonać badanie genetyczne skóry?

Badanie genetyczne skóry pod kątem AZS powinni wykonać ci, którzy odczuwają przez dłuższy czas świąd poszczególnych obszarów ciała i/lub zaobserwowały obecność rumienia. Z tej możliwości powinny skorzystać także osoby ze stwierdzoną egzemą celem dokładnego określenia przyczyn dolegliwości, a przede wszystkim wdrożenia odpowiedniej strategii leczenia. Dzięki temu wzrastają szanse na zwalczenie schorzenia, a na pewno przyniesienie ulgi choremu. Po diagnostyce może się okazać, że przyczyny choroby tkwią gdzie indziej.

Ile kosztują badania genetyczne na AZS?

Koszt badań genetycznych jest zależny od ilości przeprowadzonych działań, ponieważ w profesjonalnych placówkach wykonuje się diagnostykę różnymi metodami. Z tego powodu warto odwiedzić lekarza, który na podstawie oceny stanu pacjenta będzie w stanie zalecić konkretne badania. Co więcej, istnieje możliwość otrzymania refundacji za wykonanie diagnostyki genetycznej atopowego zapalenia skóry. Czas realizacji badania wynosi 14 dni. Warto korzystać z usług profesjonalnych laboratoriów, pracujących na certyfikowanym sprzęcie.